Sorana Cîrstea – Shuai Zhang, Live Video, ora 13:00, Digi Sport 4, la Birmingham. Meciul a fost amânat din cauza ploii

• WTA Birmingham: Simona Halep – Beatriz Haddad Maiaora 13:00, Digi Sport 2

• WTA Birmingham: Sorana Cîrstea – Shuai Zhangora 13:00, Digi Sport 4

Partida a fost programată inițială pentru sâmbătă, de la ora 13:00, însă a fost amânată pentru 16:30 din cauza vremii. Ploaia la Birmingham nu sa oprit, astfel că organizatorii au decis ca jocul să fie mutat duminică, așa cum sa întâmplat și cu ceaaltă semifinală, dintre Simona Halep și Beatriz Haddad-Maia.

Sorana Cîrstea – Shuai Zhang, Live Video, 13:00, Digi Sport 4. Meciul a fost amânat din cauza ploii

UPDATE 20:25: Partida dintre cele două se va disputa duminica de la ora 13:00 și va putea fi urmărită în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 4, dar și pe www.digisport.ro sau în aplicația Digi Sport (disponibilă pe Google Play și App Store), de către abonații RCS & RDS.

Finala se dispută tot duminică, nu mai devreme de ora 15:30.

Cele două semifinale și finala de la WTA Birmingham vor fi transmise în direct pe canalele Digi Sport.

Știrea inițială

În sferturi, Sorana a trecut de Donna Vekic (25 de ani, locul 92 WTA), în trei seturi, scor 5-7, 6-3, 6-4

În clasamentul WTA calculat în timp real, Sorana a urcat deja de pe locul 36 până pe 31 WTA, ceea ce privește performanța, deși este cu 10 locuri sub cea mai bună realizare a sa, adică 21.

UPDATE 14:30 Organizatorii turneului au stabilit ca ambele semifinale să se dispute de la oră, 16:30, pe terenuri diferite. Meciul Soranei va fi transmis în direct pe Digi Sport 3, în timp ce partida Simona Halep – Beatriz Haddad Maia va fi transmis pe Digi Sport 2.

Ambele jocuri pot fi urmărite de către abonații Digi Mobil în aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

UPDATE 13:45 Deocamdată nu sunt condiții pentru reluarea turneului de la Birmingham. Ora 16:00 este noua programare avansata

UPDATE 12:45 La Birmingham plouă și meciurile vor fi decalate față de orele anunțat inițial. Conform organizatorilor, meciul Soranei ar putea începe la ora 14:00, dacă va sta ploaia.

Sorana Cîrstea-Shuai Zhang, Live Video, ora 16:00, Digi Sport 2

Se anunță un meci extrem de echilibrat și toate cifrele celor două, de la turneul de la Birmingham, prevestesc acest lucru. Sorana a jucat în total 5 ore și 38 de minute, în timp ce Zhang a evoluat 5 ore și 15 minute, în timp ce ultimul meci disputat de fiecare sportive a durat o oră și 12 minute, respectiv o oră și 16 minute.

La întâlniri directe, Cîrstea conduce cu 2-1, cu ambele jocuri câștigate pe zgură de către româncă, iar victoria chinezoaicei fiind găsită pe hard.

• Partida de la Birmingham dintre Sorana Cîrstea și Shuai Zhang începe la ora 16:30 și poate fi urmărită pe Digi Sport 2. De asemenea, abonații Digi Mobil pot viziona meciul în direct în aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro.

În acest sezon, Sorana are 18 victorii și 13 înfrângeri, iar Shuai a câștigat 18 și a fost învinsă de 15 ori.

Ce a spus Sorana Cîrstea după calificarea în semifinale la Birmingham

Cred că nu e niciodată prea târziu să înveți, să te îmbunătățești și nu contează vârsta sau clasamentul, mereu e loc de a face. Cred că încep să învăț să joc pe această suprafață și e totul bine până acum.

Cred că nu am greșit mult în primul set, dar Donna a revenit și a avut câteva game-uri în care a fost invincibilă. Mi-am zis ca nu e vina mea, ci ca e juca prea bine. Mi-am zis să rămân în meci și mă gândeam că e un nou meci și am luptat pentru fiecare punct”, a spus Sorana Cîrstea, la finalul jocului.