Simona Halep – Tamara Zidansek, „optimi” Bad Homburg, live pe GSP.ro

Articol de GSP – Publicat miercuri, 22 iunie 2022, 16:55 / Actualizat miercuri, 22 iunie 2022 20:01

Simona Halep (30 de ani, 19 ATP) joacă ACUM în optimile finale ale turneului pe iarbă de la Bad Homburg împotriva slovenei Tamara Zidansek (24 de ani, 58 WTA). Partida a început la ora 19:05 și e liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV pe Digi Sport 2.

Simona Halep a luptat și a crezut până la capăt în partida de ieri cu Katerina Siniakovaiar astăzi revine pe teren pentru duelul din optimi cu Tamara Zidansek.

Simona Halep – Tamara Zidansek 6-0, 2-3

• 2-3, Game Halep. Simona caută să țină sub control exuberanța slovene din ultimele minute. Eleva lui Patrick Mouratoglou nou face serviciul și e din doar un joc de Zidansek.
  • 1-3, Game Zidansek: Simona pune presiune la retur, dar slovena e atentă, alege cu atenție loviturile și face în cele din urmă serviciul.
  • 1-2, Game Halep. Simona oprește seria adversarei, face serviciul și se apropie la un singur joc de Zidansek.
  • 0-2, Game Zidansek. Jucătoarea din Slovenia pare transformată total în acest start de set secund. Tamara face serviciul și conduce cu 2-0. De câteva minute, jocul Simonei nu mai are aceeași consistență.
  • 0-1, Break Zidansek. Vine și momentul în care jucătoarea din Slovenia punctează pentru prima oară pe tabelă, la capătul unui joc modest al Simonei, care nu și-a calibrat la fel de bine loviturile ca în primul set.
  • Începe setul secund, cu Simona la serviciu.
  • 6-0, Break, Set Halep. Zidansek nu reușește nici de data aceasta să-și adjudece un prim joc. E dominată la toate capitolele de Halep, care joacă la un nivel ridicat și ia setul la zero.
  • 5-0, Game Halep. Simona e de neoprit în aceste momente! Servește la parametri ridicați și nu-i da nicio șansă slovene la retur.
  • 4-0, Break Halep: Game lung și o veritabilă bătălie a nervilor câștigați de Simpna, care se impune din nou pe serviciul adversarului și se distanțează în primul set.
  • 3-0, Game Halep. Fără probleme, Simona face serviciul la zero și consolidează avantajul în setul inaugural. Halep a servit precis, iar retururile scurte ale slovenei au fost taxate de fiecare dată de româncă.
  • 2-0, Game Halep. Simona confirmă începutul solid de meci și izbutește break-ul, la capătul unui joc în care a atacat-o în permanență pe Zidansek. Eleva lui Mouratoglou lovește extrem de agresiv, iar slovenă nu reușește, pentru moment, să găsească răspunsuri.
  • 1-0, Game Halep: Start convingător de partidă pentru jucătoarea noastră, care lovește precis și adjudecă game-ul la 15.
  • Cele două jucătoare se află la încălzire, iar meciul va începe în scurt timp.
  • Următoarea adversară a Simonei este slovena Tamara Zidansek, pe care nu a înfruntat-o ​​până acum. În prezent, ocupă locul 58, după ce în luna februarie a acestui an urcase până pe locul a 22-a. În 2021, Zidansek a ajuns în semifinalele de la Roland Garos.

Simona Halep, încântată să participe la Bad Homburg: „Mă bucur că am încă o șansă să joc aici”

Românca este la debutul ei în turneul german, care a avut ediția inaugurală în 2021. „Anul trecut am fost aici, dar nu am putut juca, încă eram accidentată. Mi-am dorit să revin însă pentru că îmi place aici, îmi place oamenii.

Le mulțumesc celor care m-au susținut, a ajutat mult, mereu am fost primită bine. Mă bucur că am câștigat meciul și am încă o șansă să joc aici”, spunea Halep ieri, la finalul întâlnirii cu Siniakova.

Simona Halep, victorie și chin în primul tur

Simona Halep a revenit ieri de la set și 0-3 pentru a ajunge în optimi la Bad Homburg, ultimul turneu dinainte de Wimbledon. Jucătoarea noastră a depășit primul tur în turneul WTA250 din Germania cu emoții, câștigând până la urmă, 4-6, 6-3, 6-4 cu Katerina Siniakova.

VIDEO Rezumatul meciului Simona Halep – Katerina Siniakova

VIDEO Simona Halep e în turul 2 la Bad Homburg » Revenire spectaculoasă de la 4-6, 0-3! Cine e următoarea adversară

FOTO Serena Williams sa întors! Victorie la primul meci oficial după pauză de un an