Simona Halep se scoate dintr-o situație grea, obține o victorie sănătoasă cu Katerina Siniakova la Bad Homburg

Revenită pe teren foarte repede după turneul săptămânii trecute, încheiat pentru ea duminică, Simona Halep a avut nevoie de ceva timp pentru a-și găsi ritmul în meciul din primul tur de la Bad Homburg, cu Katerina Siniakova. Apoi a avut și răspunsurile la final, când meciul a redevenit complicat: 4-6, 6-3, 6-4, pentru a treia victorie la rândul în fața cehoaicei.

După meciul solicitant cu Hadad Maia de la Birmingham din următoarele câteva zile, Simona începe săptămâna de la Bad Homburg cu o victorie de care avea nevoie. Iar dacă adăugăm la asta felul în care a obținut-o, revenind dintr-o situație complicată și întorcând un meci care aproape părea pierdut, succesul devine cu atât mai valori; avea nevoie de o victorie muncită, după un meci greu, pe care să-l scoată cu bine la capăt.

Contra Ekaterinei Siniakova, nivelul Simonei a fost teribil de fluctuant multă vreme și a părut că face eforturi mari să intre în partidă, să apuce de undeva meciul.

La un moment dat, jocul Simonei a părut complet necalibrat, de aici și senzația de derută din primele 13 game-uri: servicii bine plasate urmate de duble greșeli, lovituri accelerate urmate de o defensi pe care de multe ori o practică pe zgură, tendința. de a construi mai mult, urmată de o grabă de a ataca rapid, fără să stea prea mult pe gânduri. A activat-o, în schimb, scorul, care a fost complet în defavoarea ei, dar și frustrarea acelor erori ușoare pe care le-a comis o vreme.

Condusă cu 4-6, 0-3, Simona a început să lovească. Și a lovit bine, intens, cu furie și căutând să-și canalize nervii (proveniți de la un debut de meci deloc grozav) în direcția corectă: dând drumul la braț, căutând lovitura câștigătoare și fiind foarte agresivă prin poziționarea în teren. Rezultatul? De la 0-3, Simona a câștigat următoarea game-uri la rând – și drept și pe fondul unei scăderi de nivel a adversarei, care na mai putut menține siguranța în execuții din primul set.

Până să scadă nivelul Siniakova – și apoi să se accidenteze, primind îngrijiri medicale la finalul setului doi – e de subliniat momentul de cotitură de la 0-3 din setul doi, când Simona sa năpustit peste adversară cu lovituri iuți, luate din urcare, a returnat direct câștigător, a schimbat direcțiile foarte rapid și na mai lăsat nimic la întâmplare. Din acel punct încolo sa cățărat în meci, tipic ei, muncind pentru fiecare punct și dând senzația că e în control și nu mai poate scăpa victoria din mâini.

Ceea ce sa întâmplat în decisiv, cu Siniakova suferind fizic și cu o Simona aproape fără fisuri, a fost previzibil până la mijlocul setului, Simona dominând clar multă vreme și arătând siguranță în tot ce a făcut pe teren – adică un contrast imens față de începutul partidei. . Au fost însă și mici sincope, Simona pierzând avantajul unui break și trezindu-se aproape egalată de la 4-1 și având emoții la 4-5, când Siniakova a avut șansa să egaleze.

În final, așa cum a făcut tot meciul, sa luptat, a găsit o cale și a fugit cu victoria. O victorie chinuită pe alocuri, fără să joace extraordinar, dar meritată. Pentru cum a început acest meci și pentru cum a reușit să se stabilizeze, într-un moment în care totul era împotriva ei, victoria de azi și mai mult decât îmbucurătoare pentru Simona. Astfel de rezultate tind să aibă, uneori, efecte mai mari decât cred că la prima vedere.

E o victorie muncită, care face bine la încredere, mai ales în perspectiva turneului de la Wimbledon, care va începe în câteva zile.

Următoarea adversara a Simonei la Bad Homburg va fi Tamara Zidansek, cu care nu sa mai întâlnit niciodată până acum.

„Azi nu mi-am pierdut concentrarea”

„A fost un meci foarte dificil. Ea a jucat foarte bine, eu m-am chinuit la început. Dar am luptat până la capăt, a fost foarte dificil. Fiecare meci e important acum, de aceea mă bucur că am putut câștiga”, a spus Simona, la interviul de pe teren.

„Nu am renunțat, am crezut până la capăt că pot câștiga, poate de aceea am putut reveni”, a adăugat ea, cu referire la situația din setul al doilea.

„Azi nu mi-am pierdut concentrarea (la MTO-ul ei) și mi-a prins bine că am avut un pic de respiro”, a comentat ea pauza luată de Siniakova, adăugând că „în ultima vreme se întâmplă tot timpul” astfel de pauze medicale.

„Anul trecut n-am putut juca aici, am venit, dar n-am putut intra pe teren; dar îmi place mult locul, de aceea mi-am dorit să revin. E bine că am câștigat meciul și mai am o șansă să joc aici”, a conchis Simo.