Simona Halep – Katerina Siniakova » Duel în turul 1 de la Bad Homburg: românca pierde primul set și e condusă și în manșa secundă!

Articol de GSP – Publicat marti, 21 iunie 2022, 16:55 / Actualizat marti, 21 iunie 2022 19:06

Simona Halep (30 de ani, 19 WTA) o întâlnește ACUM pe Katerina Siniakova (26 de ani, 63 WTA) în primul tur al turneului pe iarbă de la Bad Homburg. Meciul Halep – Siniakova e liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe DigiSport 2.

• Câștigătoarea va juca în turul cu 2 cu slovena Tamara Zidansek (58 WTA)

Simona Halep – Katerina Siniakova 4-6, 3-3

• 2-3, Break Halep. Mult mai bine! Simona face un pas în față și începe să imprime mai multă adâncime loviturilor sale. Româncă ia break-ul înapoi și e reintrată în calcul pentru setul.
  • 1-3, Game Halep: Primele semne de revenire ale Simonei, care fac serviciul și punctează pentru prima oară în manșa secundă.
  • 0-3, Game Siniakova. Situația se complică și mai mult pentru Halep. Siniakova probleme face serviciul fără a conduce cu set și 3-0. Românca este de nerecunoscut în acest moment.
  • 0-2, Break Siniakova. Simona nu se regăsește, pierde serviciul la zero și e în mare pericol. Multe greșeli neforțate îi scurticircuitează jocul româncei în acest pasaj de joc.
  • 0-1. Start dezamăgitor de set secund pentru Simona, care cedează la capătul unui joc în care a avut mai multe șanse de a realiza break-ul. Siniakova trece în avantaj și în manșa secundă, după ce a fost permanent la conducere și în primul set.
  • Începe setul secund, cu Siniakova la serviciu.
  • 4-6, Break, Set Siniakova. Grație aceluiași joc ofensiv etalat pe toată durata manșei, Katerina Siniakova și-a procurat rapid trei mingi de set, toate anulate însă de Halep cu ajutorul serviciului. Simona a avut șanse să trimită setul în prelungiri, dar a fost „trădată” de câteva erori neprovocate, primul set fiind ajudecat în cele din urmă de cehoaică.
  • 4-5, Game Siniakova. Condusă cu 15-40, Simona a câștigat două puncte la rând și a egalat la 40, însă Siniakova nu ia mai dat apoi șanse. Cehoaica e în avantaj, 5-4, iar Halep va servi imediat pentru a rămâne în joc.
  • 4-4, Game Halep. Simona rezistă încă o dată pe propriul serviciu, reușind să anihileze o minge de break a Katerinei Siniakova. Jucătoarea din Cehia continuă să-i opune o rezistență serioasă româncei.
  • 3-4, Game Siniakova. Cehoaica pune capăt „secetei” și face serviciul fără emoții, la capătul unui joc Halep na avut șanse la retur.
  • 3-3, Game Halep. Cel mai intens joc de până acum, întins pe durata a aproape 10 minute, e câștigat cu greu de Simona. Românca a fost nevoită să și salveze trei mingi de break ale jucătoarei din Cehia.
  • 2-3, Break Halep. Reprezentanța noastră nu-i permite Katerinei Siniakova să se distanțeze în setul inaugural. Simona accelerează ritmul loviturilor și reușește să-și ia serviciul înapoi.
  • 1-3, Break Siniakova. Sub privilegiul antrenorului Patrick Mouratoglou, cel care săptămâna aceasta se află în loja Simonei, jucătoarea din România unui joc pierde serviciul la capăt. Siniakova a controlat majoritatea punctelor, break-ul venind ca o consecință normală a jocului curajos al acesteia.
  • 1-2, Game Siniakova. Simona caută să mărească presiunea pe serviciul adversarei, dar jucătoarea din Cehia e ofensivă, vine în față și o forțează pe Halep să greșească.
  • 1-1, Game Halep. Simona punctează pentru prima oară în meci, închide game-ul cu un as și egalează la unu.
  • 0-1, Game Siniakova. Simona a început bine partida, a condus cu 30-0, însă Siniakova sa regrupat și a câștigat următoarele patru puncte.
  • Start în meciul Halep – Siniakova. Jucătoarea din Cehia va servi prima.
  • Cele două jucătoare se află la încălzire, iar meciul va începe în scurt timp.

Meciul dintre Halep, cap de serie numărul 4, și cehoaica Siniakova va fi al treilea al zilei de marți pe terenul central de la Bad Homburg.

Halep și Siniakova s-au mai întâlnit de trei ori. Halep este în avantaj, scor 2-1 la meciurile directe.

Parteneriatul Halep – Mouratoglou, desființat: „Jocul ei e depășit, nu mai e un exemplu pentru copii! El nu e antrenor!”