LiveScore Sorana Cîrstea – Donna Vekic, în sferturile de la WTA Birmingham / Vekic câștigă nesperat primul set

Sorana Cîrstea (a șasea favorită) o întâlnește pe Donna Vekic (92 WTA) în sferturile turneului WTA de la Birmingham. Meciul poate fi urmărit LiveScore pe HotNews.ro și în direct pe Digisport 2.

Sorana CirsteaFoto: Adrian DENNIS / AFP / Profimedia

LiveScore Sorana Cîrstea – Donna Vekic 5-7, 5-3, în sferturile de la WTA Birmingham

Setul II

Jucătoarea noastră regăsește primul serviciu, iar acest lucru se vede instant: câștigă la zero gameul și trece din nou în avantaj în setul al doilea (4-3). Forehandul Soranei iese din nou la rampă: trimite mingea cu multă forță, are precizie, iar Vekic nu are soluții. Cîrstea se distanțează la 5-3 și este aproape de trimitere partida într-un set decisiv.

Cîrstea „leagă” trei gameuri consecutive: traversează un nou moment bun – agresivă și inspirată de la retur, mai rapidă decât adversară în deplasarea pe lateral (3-1 pentru Sorana). Din păcate, starea de grație se termina abrupt: Sorana este trădată de serviciu, caută liniile și comite erori neforțate, iar Vekic revine în set (3-2).

Sorana nu-și revine din punct de vedere mental, serviciul nu o mai ajută, iar Vekic acceptă cu mare drag cadourile venite din al advers: croata începe setul al doilea cu un break. Din fericire, Cîrstea reușește să oprească seria câștigătoare a adversarei (cinci gameuri la rând): face rebreakul și egalează pe tabelă (1-1).

Setul I

Vekic închide manșa pe propriul serviciu după 55 de minute. Sorana a avut oportunități ei mari: a ratat trei mingi de set la 5-3 în favoarea ei.

Din păcate, Sorana resimte la nivel mental cele trei mingi de set ratate: pierde din concentrare și din energie, iar Vekic profit și ajunge să conducă nesperat cu 65 (în urmă cu doar câteva minute era 5-3 pentru Cîrstea).

Gameul al nouălea al partidei a fost și cel mai lung: Cîrstea a avut trei mingi de set, dar din păcate a scăpat printre degete oportunitatea de a închide manșa. Vekic sa impus contra serviciului (5-4).

Donna comite trei duble greșeli în același joc, iar în cele din urmă Sorana profită și face breakul.A fost un joc în care croata a dorit parcă să facă toate punctele (5-3 pentru Cîrstea).

După 21 de minute, echilibrul a fost restabilit. Donna a intrat în sfârșit așa cum și-ar fi dorit în meci: și-a recăpătat încrederea, servește mult mai consistent, iar de la 3-0 pentru Sorana acum este 3-3.

Sorana comite o dublă greșeală, iar apoi găsește cu greu primul serviciu. Sportiva noastră este expusă, iar Vekic nu ezită și face pasul în față. Croata recupează breakul și se apropie pe tabelă (3-2).

Sorana menține nivelul ridicat, servește precis, iar tabela îi surâde în continuare: 3-0. Cîrstea interpretează o partitură ofensivă: mingea „întâlnită” devreme, lovituri câștigătoare de pe ambele părți. Momentan, are o viteză în plus față de Dokic.

Meciul a început cu Sorana la serviciu, iar jocul a fost unul în care Cîrstea și-a impus ritmul și nu a avut emoții. Donna a comis două duble greșeli, iar jocul de serviciu de debut a fost unul care ia revenit sportive noastre. Start foarte bun de meci pentru Sorana: 2-0.

De-a lungul timpului, Sorana și Donna s-au intersectat de patru ori în circuitul WTA, scorul directilor fiind 2-2.

Semifinală – Dayana Yastremska / Shuai Zhang

Finală – Simona Halep / Camila Giorgi / Beatriz Haddad Maia.

Rothesay Classic Birmingham – Competiție pregătitoare pentru Wimbledon

Competiție de categorie WTA 250, turneul se dispută pe iarbă în perioada 13-19 iunie 2022. Are premii totale de $251.750, iar la start pe tabloul principal se află 32 de jucătoare. Campioana en-titre este Ons Jabeur, titlul cucerit anul trecut.

WTA Birmingham 2022: Distribuția punctelor și a banilor

Turul I: 2.725 $ / 1 punct

Turul II: 3.800 $ / 30

Sferturi: 6.200 USD / 60

Semifinală: 11.000 USD / 110

Finalistă: 19.750 USD / 180

Câștigătoare: $33.200 / 280.